Bebek Dostu Hastane

Bebek Dostu Hastane

Bebek Dostu Hastane Politikamız

1. Anne sütü ve emzirmeyi destekleyen yazılı bir politikamız vardır.

2. Sağlık çalışanlarına anne sütü ve emzirme konularında düzenli olarak eğitim verilir.

3. Anne adaylarına, gebelik süresince, anne sütünün yararları ve emzirme yöntemleri konusunda bilgi verilir. Ücretsiz bilgilendirme sınıfları açılır.

4. Normal doğumlardan sonra yarım saat, sezaryandan sonra en geç bir saat içinde emzirmenin başlayabilmesi için anneye yardımcı olunur.

5. Anneye, hastanede kaldığı dönemde, doğru emzirme tekniği ve pozisyonları gösterilir, ortaya çıkan sorunlar anne ile birlikte çözülür.

6. Bebeğin anneden ayrı kalması gereken durumlarda sütün devamı için gerekli yöntemler anneye gösterilir ve uygulanılır.

7. Tıbbi bir zorunluluk olmadıkça, yeni doğanlara anne sütünden başka bir gıda veya sıvı verilmez ve aileler bu konuda bilgilendirilir.

8. Anne ve bebeğin aynı odada, bir arada kalmaları sağlanır.

9. Bebeğin istediği kadar ve istediği sıklıkta emzirilmesi teşvik edilir.

10.Biberon veya emzik kullanılmaz ve bunların doğal emmeyi engellediği aileye anlatılır. Kurumumuzda anne sütü muadili ürünü destekleyen afiş, broşür bulundurulmaz. Personel, üzerinde anne sütü muadili ürün reklamı olan büyüme eğrisi, aşı kartı, takvim, kalem, poster gibi araç ve gereçler kullanmaz.

11.Emzirmeyi destekleyen grupların kurulması ve bu gruplara katılım teşvik edilir.

12. Taburcu olduktan sonra da anne ve babalar emzirme konusunda çocuk sağlık ekibinin sürekli destek ve yardımını alır, hastane ziyaretlerinde emzirme odasını kullanır.

 

ANNE SÜTÜ HER BEBEĞİN HAKKIDIR

Aydınlatma Metni