Kliniğimiz 1999 yılında kurulmuş olup, İlk ve Acil Yardım (Acil Tıp) Anabilim Dalı adı altında akademik ve bilimsel platformda hizmet vermektedir. Acil Tıp anabilim dalımızın kurucu başkanı Göğüs hastalıkları anabilim dalından Prof. Dr. Metin Görgüner idi. Sonrasında bölümümüzün ilk acil tıp uzmanı başkanı Prof. Dr. Şahin ASLAN olmuştur. 2016 yılından itibaren Anabilim Dalı başkanlığını Prof. Dr. Zeynep ÇAKIR yürütmektedir. Bölgemizde akademik acil tıp hizmeti veren anabilim dalımız halen 6 öğretim üyesi ve 21 araştırma görevlisi ile birlikte 20 hemşire, 12 paramedik ve ATT, 14 personel, 10 nöbetçi memur, 2 sekreter, 1 hizmetli ile hizmet vermektedir. Acil tıp anabilim dalımız kuruluşundan bugüne kadar 38 acil tıp uzmanı yetiştirmiştir.

    Acil servisimiz içerisinde bir adet izolasyon ünitesi iki adette acil müdahale odası, biri  izole olmak üzere toplam 12 yataklı  ara yoğun bakım ünitesi,  resusitasyon (Latince:yeniden canlandırma) ünitesi, İzolasyon bölümü, yeşil-sarı-kırmızı muayene alanları ve küçük müdahale odaları  bulunmaktadır.

      Ayrıca servisimizde hastaların hızlıca değerlendirilmesi için röntgen ve tomografi cihazları da yer almaktadır.

      Öğretim Üyeleri

  1. Prof. Dr. Zeynep GÖKCAN ÇAKIR (Anabilim Dalı Başkanı)
  2. Doç.Dr. Atıf BAYRAMOĞLU
  3. Doç.Dr. Abdullah Osman KOÇAK
  4. Doç.Dr. Erdal TEKİN
  5. Doç.Dr. Sultan Tuna AKGÖL GÜR
  6. Dr.Öğr. Üyesi İbrahim ÖZLÜ
  7. Dr.Öğr. Üyesi Ali GÜR
  8. Dr.Öğr.Üyesi Fatma TORTUM
  9. Dr.Öğr.Üyesi Mevlana ÖMEROĞLU

 

      Asistan Doktorlar

Arş. Gör. Dr. Bahar KESKİN ÇELİK

Arş. Gör. Dr. Rabia DEĞER

Arş. Gör. Dr. Erdem Yakup ÇİMEN

Arş. Gör. Dr. Mehmet MERAL

Arş. Gör. Dr. Hatice Kübra TAŞCİ

Arş. Gör. Dr. Mustafa NARİN

Arş. Gör. Dr. Öznur Nergiz AVCI

Arş. Gör. Dr. Emine ÖZDAL

Arş. Gör. Dr. Hasan ŞENEL

Arş. Gör. Dr. Nabi BAYRAMOĞLU

Arş. Gör. Dr. Özcan AĞYÜREK

Arş. Gör. Dr. Gülbahar DEMİR

Arş. Gör. Dr. Orhan Enes TUNÇEZ

Arş. Gör. Dr. Aslı Leyla TAHİROĞLU

Arş. Gör. Dr. Ömer Faruk İŞLEYEN

Arş. Gör. Dr. Sümeyye GÜNDÜZ

Arş. Gör. Dr. Ömer  TURALİOĞLU

Arş. Gör. Dr. Abdullah Serdar TOPATAN

Arş. Gör. Dr. Ertan BENZER

Arş. Gör. Dr. Fatih FIRAT

Arş. Gör. Dr. Abdullah Süha  AKÇA

Arş. Gör. Dr. Yusuf ŞİMŞEK

 

       Kliniğimizde sizleri triaj alanında ön bilgilerinizi alan acil tıp teknisyeni, intern doktor ve araştırma görevlisi doktor karşılamaktadır. Bilindiği üzere Acil Tıp; ivedilikle tanı ve tedavi edilmesi gereken hastalıklarla ilgilenen anabilim dalıdır. Bu nedenle triaj görevlileri hastanın aciliyetine karar vermekte ve yönlendirme yapmaktadır. Hasta kayıtları 7 /24 olarak şikâyetine bakılmaksızın nöbetçi memurumuz tarafından yapılarak işlem başlatılmaktadır.

       Hastalar kendilerine triaj tarafından belirtilen yeşil-sarı-kırmızı alanlara yönlendirilmektedir. Yeşil alanda: grip, soğuk algınlığı, ateş, minör travma gibi ayaktan muayene ve reçete düzenlenecek hastalar değerlendirilmektedir. Sarı alanda tetkik edilmesi gereken, karın ağrısı, kusma, alerji gibi durumlar değerlendirilmekte, tetkik ve tedavi edilmektedir. Kırmızı alanda ise daha ivedi durumlarla ilişkili olabileceği düşünülen nefes darlığı, göğüs ağrısı, multiple travma, yanık gibi kritik şikayetlerle gelen hastalar değerlendirilip tetkik edilmekte ve acil tedavisi başlanarak lüzum varsa ilgili kliniklere danışılmaktadır.

Akut Miyokard Enfarktüsü (Kalp Krizi)

Tanım: Akut koroner sendrom kalbin damarlarının tıkanması sonrasında oluşan bir klinik tablodur.

Nedenleri: Nedeni yüksek kolesterol, diyabet gibi hastalıklar kalp damarlarında yağlanmaya ve plak oluşumuna ve kopan plaklarda kalbin kendini besleyen damarlarında tıkanmaya yol açar. Bu durum da kalp krizi olarak adlandırılır.

Belirtileri: Hastalarda göğüste ağrı, yanma, mide şikâyetleri, nefes darlığı, bayılma, çarpıntı hissi, baş dönmesi ya da ani ölüm gibi çeşitli şekillerle kendini gösterebilir.

Tanı: Kalp krizi tanısı EKG, EKO, kan parametreleri bakılarak konulmaktadır.

Tedavi: Koroner sendromlarda tedavi tıkanan damarı açarak kalbin beslenmeyen bölgesine kanı taşımayı amaçlar. Bu nedenle kan sulandırıcı ajanlar verilebileceği gibi esas tedavisi olan anjio uygulamasıyla tıkalı bölgeye stent konularak da tedavi edilir. Bazı durumlarda ise hastalara bypass işlemi uygulanmaktadır.

Korunma: Kalp krizinden korunmak için, diyetimize dikkat etmeliyiz aşırı tuzlu ve yağlı yiyeceklerden uzak durmalıyız. Sigara içmemeli düzenli aralıklarla spor yapmalıyız. Yukarıdaki semptomlar olduğu zaman en yakın sağlık birimine müracaat etmeliyiz.

Pulmoner Emboli (Akciğerlere Pıhtı Atılması)

Tanım: Kalpten akciğere giden damarların tıkanmasıdır.

Nedenleri: Sürekli hareketsiz yaşam (cerrahi operasyon sonrasında hareketsiz kalmak da buna dahil), doğum kontrol hapı kullanımı, damar tıkanıklıklarına yatkınlık (gebelik, bazı genetik hastalıklar, kanser hastalığı gibi) gibi durumlar damarlarda pıhtılaşmaya yol açar. Özellikle bacak arkasında bulunan derin toplardamarlardaki tıkanıklık kalbe oradan da akciğerlere sirayet eder.

Belirtileri: Ani başlayan göğüs ağrısı, nefes darlığı, çarpıntı, bayılma gibi durumlarla gelebileceği gibi hastalar halsizlik, böğürde ağrı gibi silik şikâyetlerle de gelebilmektedir.

Tanı: Kontrastlı bilgisayarlı tomografi ile konulmaktadır.

Tedavi: Hastalara kan sulandırıcı ajanlar verilmektedir. Ayrıca kalpte hali hazırda akciğer damarlarına ulaşma potansiyeli bulunan hastalar için de cerrahi girişimler yapılabilmektedir.

Korunma: Uzun süre hareketsiz kalmamak. Ameliyat sonrası yatak istirahati önerilmişse verilen kan sulandırıcı ilaçları aksatmamak, bacağımızın arka kısmında meydana gelen ağrı şikâyetini göz ardı etmemek ve yukarıda belirilen şikâyetlerimizin olması durumunda en yakın sağlık kuruluşuna başvurmamız gerekir.

Beyin Kanaması

Tanım: Beyni besleyen damarlarda meydana gelen kanama olarak tariflenir.

Nedenleri: travmaya bağlı olabileceği gibi travma dışı yüksek tansiyon yada beyinde hali hazırda bulunan ve anevrizma olarak adlandırılan damar genişlemelerinin olduğu bölümlerde meydana gelen yırtılma sonrasında da olur. Yerleştiği yere göre subaaknoid, epidural, subdural gibi isimler almaktadır.

Belirtileri: Hastalar ani başlayan şimşek çakması tarzında baş ağrısı, bulantı, fışkırır şekilde kusma, baş dönmesi, kol ve bacaklarda kuvvet ve duyu kaybı, solunum sıkıntısı, görmede değişiklik, bayılma şuur değişikliği gibi pek çok belirti ve bulguyla gelebilir.

Tanı: Mevcut şikayetlerle gelen hastalara tomografi ile tanı konulmaktadır.

Tedavi: Yerleşim yerine ve kliniğine göre cerrahi tedavi uygulanabilmekte bazen de hastalar takip edilmektedir.

Korunma: Genetik olarak anevrizma taşıyıcısı olanlara anjiografik yöntemle kese önü kapatılabilmektedir. Genel olarak bizler ise beyin kanamasından bize önerilen tansiyon ilaçlarımızı düzenli kullanarak, özellikle kafa travma potansiyeli yüksek motosiklet kullanımı inşaatta çalışma gibi hallerde kask takarak yada yukarıda belirtilen şikayetler mevcut ise en yakın sağlık kuruluşuna başvurarak korunabiliriz.

Akut Apandisit

Tanım: Apendiks adı verilen bağırsak bölgesinin iltihaplanmasıdır.

Nedenleri: Kalın bağırsağımızda bulunan ve immun sisteme yardımcı olarak görev aldığı düşünülen appendiks isimli küçük bir barsak çıkıntısı bulunmaktadır. Bu çıkıntı meyve çekirdeği gibi gıdalarla tıkandığı zaman iltihaplanmakta ve akut apandisit dediğimiz hastalığı meydana getirmektedir.

Belirtileri: iştahsızlık, karın ağrısı, bulantı-kusma. Hastalar özellikle önce iştahsızlığının olduğunu göbek etrafındaki ağrının giderek karnının sağ alt bölgesine doğru ilerlediğini ve beraberinde bulantısının olduğunu ifade eder.

Tanı: batın USG ve bilgisayarlı tomografi ile tanı konulabilmektedir.

Tedavi: iltihaplı bağırsak bölgesinin çıkarılmasıyla tedavi edilir.

Korunma: yukarıda belirtilen durumlar meydana gelince en yakın sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır.

Karbonmonoksit Zehirlenmesi

Tanım: karbonmonoksit gazının kanda hemoglobine tutunarak akciğerlerde hava alışverişine imkan vermemesiyle gelişen bir durumdur.

Nedenleri:  soba dumanı tütmesi, iyi yanmamış doğalgazın açığa çıkması, tandır dumanına maruziyet ve nargile içimi gibi durumların sonrasında görülebilir. Sigara dumanı, egzoz gazı da kapalı ortamlarda aynı etkiyi oluşturabilmektedir.

Belirtileri: hastalarda baş ağrısı baş dönmesi, nefes darlığı, göğüs arısı, çarpıntı görülebilir. Hastada bayılmaya sebep olabilir. Hatta bazen zehirlenen kişi ölü olarak bulunabilir.

Tanı: Hastaların vermiş oldukları bilgiler tanı koymada oldukça etkilidir. Kan gazı tetkikiyle laboratuar olarak kanda bakılan karbonmonoksit tutunan hemoglobin ölçülerek tanı konulur.

Tedavi: hastaların kliniklerine göre, özel hazneli maskelerle yada hiperbarik odalarında yüksek basınçlı oksijen gazı verilerek tedavi gerçekleştirilir. Amaç zehirli gazla birleşen hemoglobinin yeniden oksijene tutunmasını sağlamaktır.

Korunma: özellikle rüzgarlı havalarda sobaların tütebileceği unutulmamalıdır. Ocaklar sık sık gaz kaçağı yönünden kontrol edilmeli ve duman çıkan bölgelerin hızlıca havalandırılması oldukça etkilidir. Eğer dumana ve gaza maruz kaldıysak belirti ve bulgular bizde de varsa en yakın sağlık kuruluşuna başvurmayı ihmal etmeyelim.

Sol kolum ağırdı acaba kalp krizi mi geçiriyorum?

Akut miyokard enfarktüsünde göğüs ağrısı genellikle iman tahtası dediğimiz kemiğin arkasında ve genellikle sanki üzerinde bir ağırlık varmış gibi algılanır. Ağrı keskin değil künt bir ağrıdır. Genellikle 20 dakikadan uzun sürer ve sol kol ve çeneye doğru yayılır. Her sol kol ağrısı kriz anlamına gelmemektedir.  Ama yine de basit bir halsizliğin bile krize ait bir bulgu olabileceği gerçeği unutulmamalıdır.

Başımda inanılmaz bir ağrı var beyin kanaması olabilir mi?

Beyin kanamasında ani başlayan şiddetli ve şimşek çakar vasıfta bir ağrı olur. Hastalar ışık ve sesten rahatsız olur. Genellikle kusma eşlik eder ve kusma genellikle fışkırır tarzda olur. Ayrıca bulanık görme görememe herhangi bir uzuvda kuvvet kabı meydana gelebilir. Hastalar nöbet geçirebilir. Eğer almış olduğunuz bir ağrı kesiciye rağmen ağrınız hafiflemiyorsa, kan sulandırıcı bir ilaç kullanıyorsanız, başınızı vurduktan sonra mevcut şikâyetleriniz başlamışsa ve hayatınızdaki en şiddetli baş ağrısı ise dikkatli olmalı ve sağlık kuruluşuna başvurmalısınız.

Tuvalette kan gördüm iç kanama mı geçiriyorum?

Bağırsak kanamaları kendini siyah renkte yada parlak kırmızı renkte kan ile gösterebilir. Ayrıca kanama sebebi basit bir hemoroidten ciddi mide kanamasına kadar değişen geniş bir yelpazeye sahiptir. Her durumda araştırılması gerekir. Ancak baş dönmesi renkte solukluk ciddi kanama belirtileri olabilmektedir. Hemoroid ve çatlak kanamaları genellikle dışkıda çizgi şeklinde kendini gösterir. Kan kusma durumunda ise parlak kan aktif kanamanın devam ettiği anlamına gelirken kahve telvesi şeklinde kusma ise bekleyen kanın mideyi rahatsız ederek kusmaya sebep olmasındandır.

Bel ağrım var acaba bel fıtığı mı var bende?

Fıtık bel omurları arasındaki diskin omurlardan çıkan sinirlere basmasına verilen isimdir. Bel fıtığı bacağa doğru yayılan ve genellikle öne doğru eğilmelerde bacak arkasından topuğa kadar hissedilen bir ağrı oluşturur. Muayenede sırt üstü yatan hastanın bacağı kaldırılınca belde ağrı hissedilir. Ve hastalığın tanısı MR ile konulur. Şayet bilinen bir fıtığınız varsa ve idrar kaçırma bacağınızı kaldıramama gibi bir durum gelişmişse acil operasyon gerekebileceği için en yakın sağlık kuruluşuna başvurmanız gerekir.

Sık sık burnum kanıyor neler yapabilirim?

Öncelikle şunu belirtelim ki burun kanaması genellikle küçük travmalar sonrasında meydana gelir. Ancak bazen yüksek tansiyon ve kanda pıhtılaşma bozuklukları gibi hastalıkların bir sonucu da olabileceği unutulmamalıdır. Nedeni araştırılmalıdır.  Burun kanamalarında ilk yapılması gereken burnu karıştırmamak, başı geriye doğru değil öne doğru eğmek, boyna soğuk uygulama yapmak, ağzı soğuk suyla çalkalamak, daha fazla tahribata izin vermeden soğuk suyu burna çekmek gibi şeyler denebilir. Eğer durmayan bir kanamanız varsa sağlık kuruluşuna başvurmanız önerilir.

Elime çivi battı ne yapmalıyım?

Tetanoz toprakta bulunan bakterilerin toksinleriyle meydana gelen bir hastalıktır. Paslı çivi gibi toprakla temas ihtimali yüksek cisimlerin cilt bütünlüğünü bozmasıyla bu bakteriler tetanoza yol açabilir. Dolayısıyla bol suyla yıkama yapıp sağlık kuruluşuna aşı için müracaat etmeliyiz.