Faaliyetine 1967 yılında başlayan Ortopedi ve Travmatoloji Kliniğinin ilk yöneticiliğini Op. Dr.Necdet İNAL yapmıştır. Erzurum ve civarına 50 yıldan fazla bir süredir hizmet verilmektedir. Günümüzde Ana Bilim Dalı Başkanlığı Prof. Dr. Orhan KARSAN tarafından yürütülmektedir. Araştırma Hastanesinde bulunan Ana Bilim Dalında 3 profesör ve 1 doçent 4 doktor öğretim üyesi olmak üzere toplam 8 öğretim üyemiz ve 20 araştırma görevlisi bulunmaktadır. Son istatistik verilerine göre 2019 yılı itibari ile yıllık 5753 ameliyat ve 52649 poliklinik hizmeti verilmiştir. 2020 itibariyle  100 ün üzerinde uzman yetiştirilmiştir.. İhtisası başarıyla tamamlayan asistanlar operatör doktor olarak Ortopedi ailesine katılmaktadır. El ve koordinasyon becerisi ve uzaysal düşünme yeteneği gerektiren bir cerrahi branş olan Ortopedi ve Travmatoloji Anabilim Dalı geleceğin parlak meslek grupları arasındadır.

     Öğretim Üyeleri

  1. Prof.Dr. Orhan KARSAN (Anabilim Dalı Başkanı)
  2. Prof.Dr. Ömer Selim YILDIRIM
  3. Prof.Dr. Naci EZİRMİK
  4. Prof.Dr. Ali AYDIN
  5. Dr.Öğr. Üyesi Ahmet Emre PAKSOY
  6. Dr.Öğr. Üyesi  Muhammed Çağatay ENGİN

 

     Asistan Doktorlar

Arş. Gör. Dr. Bilal KARABAK
Arş. Gör. Dr. Yusuf Sait DURAK
Arş. Gör. Dr. Ahmet Emirhan ÖZDEMİR
Arş. Gör. Dr. Mehmet KOÇASLAN
Arş. Gör. Dr. Murat TAŞKIN
Arş. Gör. Dr. Basri PÜR
Arş. Gör. Dr. Ferhat Yıldırım HOYUR
Arş. Gör. Dr. Azat DZHUMUKOV
Arş. Gör. Dr. Abdullah NAVRUZ
Arş. Gör. Dr. Uğur KAYIK
Arş. Gör. Dr. Aziz DEMİRCİ
Arş. Gör. Dr. İbrahim DAĞ
Arş. Gör. Dr. Muhammet ÇELİK
Arş. Gör. Dr. Osama Y.A SHEHADA
Arş. Gör. Dr. Bayram ULUKAYA
Arş. Gör. Dr. Serdar ELALTUNTAŞ
Arş. Gör. Dr. Ebubekir Safa BUDAK
Arş. Gör. Dr. Muhammed Çağrı KALİ

 

         Ortopedi ve Travmatoloji Anabilim Dalı, üniversitemiz hastanesinde modern tıbbın tüm imkan ve araçlarını kullanarak, poliklinik ve ameliyathane koşullarında hizmet vermektedir.

       Pediatrik ve erişkinlerin travmalara bağlı kırık ve çıkıkları, her türlü ortopedik hastalıkları ve deformiteleri teşhis ve tedavi edilmektedir. Hastalarımızın eklem artrozları (kireçlenmesi) günümüzün üretilmiş en son cerrahi teknik ve ekipmanları kullanılarak tedavi edilmektedir. Anabilim Dalımızda omuz, diz, ayak bileği, dirsek, el bileği başta olmak üzere her türlü eklemin artroskopik (kapalı eklem ameliyatı) cerrahileri uygulanmakta olup, diz, ayak bileği, omuz artroskopisi ile tüm spor yaralanmaları tedavi edilebilmektedir. Ortopedik tümöral hastalıkların cerrahi tedavisi, El ve el bileği yaralanmalarına bağlı gelişen travmaların tedavisi, vertebra yaralanmaları, çocuklarda sık görülen skolyoz (omurga eğrilikleri) ve kifoz  için her türlü cerrahi işlem Anabilim Dalımızda başarıyla uygulanmaktadır.