Entübasyon İşlemi

Diverse Team of Professional Surgeons Performing Invasive Surgery on a Patient in the Hospital Operating Room. Nurse Hands Out Instruments to surgeon, Anesthesiologist Monitors Vitals.
Anestezi ve Reanimasyon

Entübasyon İşlemi

Entübasyon, solunum cihazına bağlanma işlemidir. Bu işlem sırasında hastanın nefes borusuna ince bir tüp yerleştirilir ve bu tüp solunum cihazına bağlanır. Böylece hastanın solunumu cihazlarla desteklenir.

Entübasyon işlemi genellikle acil durumlarda veya ameliyat sırasında gerçekleştirilir. Örneğin kalp krizi geçiren bir hastanın solunumu durduğunda veya ameliyat sırasında genel anestezi uygulandığında entübasyon işlemi yapılabilir.

Entübasyon işlemi sırasında hastanın sağlık durumu sürekli olarak izlenmekte ve gerekli müdahaleler yapılmaktadır. Entübasyon işlemi sonrası hastanın solunumu düzene girdiğinde tüp çıkarılır ve hasta normal solunumuna devam eder.

Entübasyon işlemi, hastanın hayati fonksiyonlarının korunması için büyük önem taşımaktadır. Bu nedenle entübasyon işlemi alanında uzman hekimler tarafından gerçekleştirilmekte ve hastanın sağlığına kavuşması için gerekli tüm önlemler alınmaktadır.

 

Araştırma Hastanesi Anestezi Bölümü tarafından hazırlanmıştır.
Yayın Tarihi:20.04.2023
Güncelleme Tarihi:20.04.2023

Aydınlatma Metni