Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi 1962 yılında kurulmuş olup öğrenci kabulü 1964 de başlamıştır. Hastanemiz 13 Şubat 1966 tarihinde Devlet Hastanesi binasında (Sağlık Bakanlığı Numune Hastanesi`nde) hizmet vermeye başlamış, 01 Ocak 1978’de üniversite kampüsü içindeki hastaneyi Üniversite Hastanesi adıyla devralmıştır. Kapasite artırma ihtiyacı nedeniyle 9 Ocak 1997 tarihinde Aziziye Araştırma Hastanesi adıyla şehir merkezinde ikinci bir hastane hizmete açılmıştır. 2001 yılında üniversite kampüsündeki Yakutiye Araştırma Hastanesi`nin yanında yeni bir hizmet binası inşa edilmeye başlanmış ve 2009 yılının Ekim ayında tamamlanmıştır. Önceki binanın da restore edilmesini takiben 2011 yılında şehir merkezindeki Aziziye Araştırma Hastanesi de üniversite kampüsüne taşınmıştır.

 

Üniversite Hastanesi kuruluşundan buyana Erzurum ve çevresindeki iller (Kars, Iğdır, Ağrı, Ardahan, Erzincan, Bayburt, Artvin, Gümüşhane, Muş, Bingöl, Van) olmak üzere yaklaşık 12 il kapsamında 4,5 milyon nüfusa sağlık hizmeti vermektedir. Sağlık Merkezimiz tıp fakültesi ve uzmanlık öğrencileri eğitimlerinin yanı sıra, Sağlık Bilimleri Fakültesi, Sağlık Meslek Yüksek Okulu’nda öğretim gören öğrencilerinin eğitim ve uygulamalarına da ev sahipliği yapmaktadır.

Kurumumuzda 2648 personel görev yapmakta olup bunların 237’si öğretim üyesi ve uzman, 339’u asistan olmak üzere 576’sı akademik personeldir.

Sağlık Uygulama Merkezimiz 165.000 m2 kapalı alana sahip olup, Cerrahi Blok, Dahili Blok, Kalp Merkezi, Poliklinik, Diyaliz Merkezinin yer aldığı depreme dayanıklı binalardan oluşmaktadır.

 

Hastanemiz 220’si yoğun bakım olmak üzere toplam 1450 yataklı olup bunların %70’i nitelikli yataklardan oluşmaktadır. Merkezimizde yılda 1 milyon insana ayaktan, 70.000 hastaya yatarak hizmet verilmekte olup 50.000 hasta ameliyat olmaktadır.

 

Merkezimiz ileri tanı ve tedavi imkanları sağlayacak bilgisayarlı tomografili simülatör cihazı, IMRT, IGRT, VMAT özellikli lineer akseleratör radyoterapi cihazı,  PET/CT,  MR, 2 adet Dijital seri modern angiografi cihazı, 2 adet Dual MDCT cihazı, EUS, EBUS gibi yüksek teknolojik cihazlarla donatılmış olup mevcut cihazlar çağın gereklerine uygun şekilde yenilenmektedir.

 

Hastanemizde modern tıbbi donanıma sahip 27 ameliyathane mevcuttur. Ek olarak diş hekimliği hastalarına da hizmet veren Günübirlik Ameliyathane ve Tedavi Ünitesi bulunmaktadır.

 

Yoğun bakım birimlerinde gerekli cihaz ileri hayat desteği için gerekli tüm solunum ve organ destek üniteleri bulunmaktadır.

 

Merkezi laboratuvar kompleksimiz ulusal düzeyde ileri laboratuvarlardan oluşmaktadır.

 

Eczanemizde hastalarımızın ilaçları hasta güvenliğini en üst düzeyde sağlayan mekatronik ilaç dağıtım ve depolama sistemi olan MACHI4 robotik sistem “ATAMIS” ile verilmektedir.

 

Hastanemizde dahili ve cerrahi birimlerin yanı sıra ileri hizmet merkezlerimiz mevcuttur. Organ Nakli Merkezi (Yurtdışından başvuran hastalara da nakil hizmeti vermektedir), Kemik İliği Nakli Merkezi, Tüp Bebek Merkezi, Genetik Hastalıklar Tanı Merkezi, Ayaktan Kemoterapi Merkezi, Yanık Merkezi, Taş Kırma Merkezi, Alternatif Tıp Merkezi ile Su Altı ve Hiperbarik Tıp Merkezi bulunmaktadır.