Dünyada sağlık turizmi son 10 yılda hızla gelişim göstermiştir. Sadece sağlık turizmi için seyahat edenlerin sayısı 10 milyonu aşmış ve yıllık 100 milyar USD’lik bir ciroya ulaşmıştır.

 

Turizm sektörünün çeşitlendirilmesi ve 12 aya yayılması Türkiye gibi turizm ülkelerinde bir zorunluluktur ve istihdam yaratma hususunda çok önemli bir hizmet sektörüdür. Sağlık turizmi ise ticari bir konu olup ülkelerin ekonomisinde çok önemli bir yer almaktadır. Dünyada uluslararası hasta sayısı bakımından sırasıyla ilk 5 ülke; ABD, Almanya, Tayland, Hindistan ve Türkiye’dir.

 

Türkiye de bu hususta ilk kez T.C. Sağlık Bakanlığı Temel Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü bünyesinde, 31 Mart 2010 tarih ve 18529 sayılı Makam oluru ile Sağlık Turizm Birimi kurulmuştur. Daha sonra 02.11.2011 sayılı Resmi Gazete ile 663 sayılı KHK gereği Bakanlıktaki yeniden yapılandırma kapsamında; Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü bünyesine Sağlık Turizmi Daire Başkanlığı olarak yapılandırılmıştır.

 

Ülkemizde 48 adet JCI tarafından akredite edilmiş, uluslararası standartlarda hizmet veren sağlık kuruluşumuz vardır.  Türkiye’de özel hastanelerin yanı sıra üniversite ve kamu hastanelerinde de sağlık turizmi altyapısını güçlendirmek için çeşitli çalışmalar sağlık bakanlığı tarafından başlatılmıştır. Hastanemiz 04.07.2018 tarihinde  sağlık bakanlığı tarafından ağlık turizmi yapmakla yetkilendirilmiştir. Bakanlığımızın başlattığı bu çalışmaları Atatürk Üniversitesi Araştırma Hastanesi ailesi olarak yakından takip ediyor ve sağlık turizmi alt yapımızı günden güne güçlendirmeye devam ediyoruz.

 

Erzurum coğrafi konumu neticesinde Termal turizm tesisleri ve hastaneleri ile her yaşın ilgi odağında olmayı başarmış ve ülkemizin en önemli sağlık merkezlerinden biri haline gelmiştir.

 

Her mevsim ayrı güzelliğe sahip şehrimizde bütün dallarda hizmet veren çok sayıda hastane bulunmaktadır. Atatürk Üniversitesi Araştırma Hastanesi, teknolojik donanım, alanında uzman tecrübeli hekimler ve güler yüzlü personeli ile kurulduğu günden itibaren aynı heyecan ile  hizmet vermeye devam etmektedir. Üniversitemizin cehresini yansıtan Hayatın Hizmetinde Hep İleriye sloganımız hastanemizin en önemli motivasyonlarından biridir.

 

Kış turizmin yanı sıra sağlık turizmi için kullanılabilecek her bütçeye uygun şehir konaklama imkanlarına ek olarak Üniversitemizin de konaklama imkanları mevcuttur.