Anatomi bilinen en eski tıp bilim dalıdır. Tıbbın temeli olan Anatomi, insan vücudunun normal şekil ve yapısını, vücudumuzu oluşturan yapıların birbirleriyle olan komşuluk ilişkilerini inceler. Anatomi Anabilim Dalı Prof. Dr. Abdullah Yaşar KUYUCU tarafından 1968 yılında kurulmuştur. Kuruluşundan günümüze kadar, Tıp Fakültesi Morfoloji binasında eğitim ve öğretim faaliyetlerini sürdürmektedir. 2017 yılından itibaren Anatomi Anabilim Dalı Başkanlığını Prof. Dr. Samet KAPAKİN yürütmektedir.

      Nisan 2020 itibari ile Anabilim Dalında 1 Profesör ve 1 Doktor Öğretim Üyesi, 1 idari ve 1 yardımcı personel görev yapmaktadır. Anabilim Dalımıza Tıp’ta Uzmanlık Sınavı (TUS) ile Araştırma Görevlisi, Sağlık Bilimleri Enstitüsü ile de Tıp Fakültesi mezunu doktora öğrencisi kabul edilmektedir.

       Anatomi Anabilim Dalında, öğrenci eğitiminin yanında, bilimsel araştırmalar yapılmaktadır. Anatomi Anabilim Dalında, teorik ve pratik eğitimlerin yanında, Sistematik ve Topografik Anatomiyi esas alan Diseksiyon uygulamaları da yapılmaktadır. Kadavra ve maket çalışmalarının yanında bilgisayar destekli teorik dersler verilmektedir. Eğitim-Öğretim Faaliyetleri içerisinde Tıp Fakültesi Türkçe ve İngilizce 1. ve 2. sınıf, Diş Hekimliği Fakültesi 1. 2. ve 3. sınıf, Eczacılık Fakültesi 1. sınıf, Sağlık Bilimleri Fakültesi (Ebelik, Beslenme Diyetetik ve Çocuk Gelişimi Programları) 1. sınıf, Hemşirelik Fakültesi 1. sınıf ve Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu 1. sınıf öğrencilerine Anatomi Dersleri verilmektedir. Ayrıca Atatürk Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü öğrencilerine de doktora dersleri verilmektedir.

      Anabilim Dalımızda haftada bir gün seminer yapılmaktadır. Öğretim üye ve yardımcıları kongre, sempozyum, panel gibi etkinliklere katılarak Anatomi alanındaki bilimsel çalışmaları da yakından takip etmektedirler. Ana bilim dalımızda, fakültemiz klinik bölümleriyle birlikte klinik ve deneysel araştırmalar aktif olarak yürütülmektedir. Öğretim Üyelerimiz, yaptıkları bilimsel çalışmalarını ulusal ve uluslararası indekslere giren dergilerde yayınlatarak üniversitemizin bilimsel faaliyetlerine katkı sağlamaktadırlar.

      Anatomi Anabilim Dalımızda görev yapan tüm öğretim üye ve yardımcılarının en önemli amaçlarından birisi etik ve insani değerlere önem veren, mesleğinde başarılı hekimler yetiştirmektir.

Eğitim-Öğretim Faaliyetleri, Bilimsel Araştırmalar, Kadavra Bağışı Konusunda Toplumu Bilgilendirme

       Kimler kadavra bağışı yapabilir?

      18 yaşını doldurmuş her vatandaş kendini kadavra olarak bağışlayabilir.