Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon

Home / Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon

img_0041

12 şubat 1966 tarihinde Tıp Fakültesinin kuruluşu ile birlikte faaliyetine başlayan Anabilim dalımız bugüne kadar çok sayıda öğretim üyesi ve uzman hekim yetiştirmiştir. Başlangıçta Numune Hastanesi’nde hizmete başlayan kliniğimiz daha sonraları Araştırma hastanesinin zemin ve giriş katlarında faaliyetlerini sürdürmüştür. Şu anda Yakutiye Araştırma Hastanesi Ek binada Spor Hekimliği ve Romatoloji Bilim Dalları ile birlikte 55 yatak kapasitesi ve yatan hasta ve ayaktan tedavi için ayrılmış tedavi üniteleriyle hizmet vermektedir.

Poliklinik Hizmetleri: Polikliniğimizde romatoloji, Fizik tedavi ve rehabilitasyon, algoloji, osteoporoz ve spor hekimliği alanlarında hizmet verilmektedir.

Misyonu:

 1. Ülkemiz ve dünya ölçeğinde tıp doktoruna fiziksel tıp ve rehabilitasyon alanında gerekli bilgi ve becerileri kazandırmak,
 2. Tıbbi rehabilitasyon alanında hastalarına üstün nitelikli hizmet sunan uzmanlar

yetiştirmektir.

 1. Bölgemiz insanına en üst düzeyde sağlık hizmeti sunmak

Vizyonu:

 1. Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon alanında dünya standartlarında, çağdaş bilgi ve beceriye sahip uzmanlar yetiştirmek,
 2. Alanımızda akademik çalışma potansiyeline sahip bilimsel araştırma yapabilen uzmanlar yetiştirmek,
 3. Tanı ve tedavi prosedürlerinde giderek yaygınlaşan ileri teknolojinin kullanımına ait bilgi ve becerilerle donatılmış uzmanlar yetiştirmek
 4. Nitelikli sağlık hizmeti sunumunda ileri teknolojilerin bölge insanının hizmetine sunmak
 • İzokinetik Test ve Egzersiz Ünitesi: Spor Hekimliği ve ortopedik rehabilitasyon alanında kullanılan ve ileri bir teknoloji ürünü olan bilgisayar destekli izokinetik test ve egzersiz cihazı ile hizmet verilmektedir.
 • Serebral Palsy (spastik çocuk) Ünitesi: Pediatrik rehabilitasyon alanında önemli bir boşluğu dolduracak olan bu ünitenin kurulması tamamlanmış olup, Çocuk nörolojisi ve ortopedi ile birlikte ortak konsey için ekip oluşturulmuş ve bu hastalıkta ve nörolojik rehabilitasyonda fokal spastisitede uygulama alanı olan Botulinum Toxin Tip A uygulamasıEMG eşliğinde yapılmaktadır. Serebral palsy yanısıra hemofilili hastalara ve diğer pediatrik hastalara da bu ünitede rehabilitasyon hizmeti verilebilmektedir.
 • Denge ve koordinasyon ünitesi: Periferik ve santral vertigonun ayırt edilmesinde de kullanılabilen, denge ve koordinasyonun tedavisinde kullanılan bilgisayarlı denge ve koordinasyon cihazı da kliniğimize kazandırılmıştır.
 • Lenfödem tedavi ünitesi: Lenf drenajının sağlanmasında kullanılan pnömotik intermittent kompresyon cihazıkliniğimizde uygulanmaktadır.
 • Bel Okulu Ünitesi: Bel ağrılı hastaların eğitimi için bel okulu açılması ve teknolojik cihazlar aracılığıyla hastaların eğitilmesi için altyapı tamamlanmış olup gerekli eğitim verilmektedir.
 • EMG ünitesi: Periferik sinir nöropatik hastalıklarının teşhisinde kullanılmak üzere EMG cihazı kliniğimize kazandırılmıştır.
 • Yumuşak Doku Ultrason Ünitesi: Kliniğimizde kas-iskelet sistemi ve romatolojik hastalıklarının tanı ve takibinde kullanılmaktadır. Mentamove : EMG biofeedback özelliği taşıyan bu cihaz ile fasiyal paralizili hastalarda, hemiplejik ve paraplejik hastalarda rehabilitasyon amaçlı olarak kullanıma girmiştir.
  Powerplate: Kas güçlendirme, yağ tüketimi, anti-sellülit, esneklik, dolaşım sisteminin düzenlenmesi, relaksasyon, osteoporoz ve anti-aging amaçlı olarak kullanıma başlanmıştır.
  Lazer tedavisi : Ağrı ve kas-iskelet sistemi hastalıklarının tedavisinde kulanılmaktadır.
  Omuz ve diz için CPM cihazı: Omuz ve diz kontraktürlerinin ortopedik rehabilitasyonunda  yararlanılmaktadır
  ESWT Ünitesi: Plantar fasiit, epin kalkanei, lateral epikondilit, myofasial ağrı sendromu tedavisinde kullanılmaktadır.

Ayrıca ileriye dönük olarak uygun fiziki koşulların sağlanmasıyla birlikte, kardio-pulmoner test ve rehabilitasyon ünitesi, yürüme analizi laboratuarı, yanık rehabilitasyonu ünitesi, geriatrik ve kanserli hastaların rehabilitasyonu ünitesi de kurulması düşünülmektedir.

Anabilim dalımız eskiden beri kongre, sempozyum gibi bilimsel aktivitelere büyük önem vermektedir. Yurtiçi ve yurtdışında yapılan bu tür bilimsel aktivitelere aktif katılımlarla birlikte pek çok kez ilimizde ulusal sempozyumlara ev sahipliği yapmıştır. İleri tarihlerde de gerek sempozyum gerekse ulusal kongre bazında ev sahipliği yapma hazırlıklarımız devam etmektedir.

Sözleşmeli Personel

Başvuru Formu