Çocuk Psikiyatri

Home / Çocuk Psikiyatri

2007 yılından beri bölgemize hizmet veren Anabilim Dalımızda halen ikisi öğretim üyesi olmak üzere 11 hekim, 1 psikolog, 1 hemşire, 1 çocuk gelişimi uzmanı ve 1 öğretmen ve 2 sekreterimiz hizmet vermektedir.

Çocuk Ergen Ruh Sağlığı alanında gelişmiş ülkelerdeki pek çok uygulamanın rutin olarak yapıldığı Anabilim Dalımızın hizmet verdiği 5 farklı birimi bulunmaktadır.

 

AYAKTAN TEDAVİ BİRİMİ (POLİKLİNİK)

Hastanenin genel atmosferinden uzak çocuk ve gençlerin ihtiyaçları düşünülerek hazırlanmış olan ayaktan tedavi birimimizde hastalarımız randevusuz olarak görülmektedir.  Yapılan ilk değerlendirmenin ardından çocuklarımızın belirlenen hekimleri ile görüşmeleri planlanmaktadır. Poliklinikler binası zemin katta hizmet veren ayaktan tedavi birimimizde oyun terapisi odası, ergen görüşme birimi ve grup terapisi odalarının yanı sıra 8 görüşme odasında hizmet verilmektedir.

DİKKAT EKSİKLİĞİ BİRİMİ

Dikkat eksikliği konusunda en gelişmiş değerlendirmelerin uzman hekimlerimizce yapıldığı merkezimiz, dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu ve özgül öğrenme güçlüğü konusunda ailelerin kafa karışıklıklarını gidermek ve modern bilimsel yöntemlerle bozuklukların tedavisini sağlamayı amaçlamaktadır. Birimimiz poliklinikler binası 2. Katta hizmet vermektedir.

GELİŞİMSEL BOZUKLUKLAR VE OTİZM BİRİMİ

Otizm ve zihinsel Gelişim geriliklerinin tanı ve tedavisinin yapıldığı bu birimimiz ülkemizdeki en yüksek standartlara sahip birimlerden birisidir ve Gelişmiş ülkelerdeki standartlar baz alınarak değerlendirmeler yapılmaktadır. Bu bağlamda otizm tanısında kullanılan The Autism Diagnostic Observation Schedule (ADOS), Developmental, Dimensional and Diagnostic Interview (3DI) uygulamalarının yanı sıra tedavide kullanılan Early Start Denver Model eğitim uygulamaları, Eye Tracking göz tarama testleri bu birimde yapılmaktadır. Birimimiz poliklinikler binası 2. Katında hizmet vermektedir.

PSİKOSOSYAL DESTEK BİRİMİ

Özellikle yatan hastalarımıza hizmet verdiğimiz birimimizde, ameliyata girecek her çocuk özel olarak hazırlanan materyalle uygun şekilde bilgilendirilip ameliyata girene kadar desteklenmekte; hastanede uzun süreli yatışı yapılacak tüm çocuklarımıza yaşlarına uygun psikolojik ve eğitsel destek sağlanmaktadır. Birimimizde hekimlerimizin yanı sıra görsel sanatlar öğretmeni, sınıf öğretmenleri ve çocuk gelişimi uzmanı görev yapmaktadır.

 

ERKEN ÇOCUKLUK DÖNEMİ PSİKOSOSYAL GELİŞİM TARAMA VE İZLEM MERKEZİ

Türkiye’de ilk, Dünyada da ancak gelişmiş ülkelerde örnekleri bulunan ‘Erken çocukluk dönemi psikososyal gelişim tarama ve izlem merkezi’ Anabilim Dalımız ve Halk Sağlığı İl Müdürlüğümüz işbirliği ile kurulmuş olup halen Dadaşkent’ teki binasında hizmet vermektedir. Bu birimde yardımcı personelin yanı sıra 2 hekim ve 1 hemşire hizmet vermektedir. Bu birimde 0-6 yaş tüm çocukların zihinsel ve ruhsal gelişimi değerlendirilmekte, ailelere beslenme ve uyku sorunları gibi konularda danışmanlık yapılmakta; otizm, dikkat eksikliği, kaygı bozuklukları, zihinsel gelişim gerilikleri gibi sorunlar açısından değerlendirmeler yapılmaktadır. Merkezle ilgili daha detaylı  bilgi 04423280678 telefon numarasından edinilebilir.

Sözleşmeli Personel

Başvuru Formu